Prezentujemy kilka przypadków wdrożeń rozwiązań depozytu oprogramowania i depozytu kodów źródłowych. Referencje z poniżej wymienionych firem wraz z pełnymi nazwami, będą możliwe do wglądu po podpisaniu umowy poufności.
Software House będący spółką akcyjną
Software house będący firmą produktową współpracuje z firma niemiecką przez kilkanaście lat. Współpraca przebiega wzorowo, więc wiele rzeczy załatwianych jest na poziomie nieformalnym. Firma niemiecka zostaje przejęta przez potentata w branży oprogramowania do komunikcji z USA. Firma amerykańska zgodnie z amerykańską tradycją rynku IT wymaga umowy o depozyt kodów źródłowych z firmą polską.
Firma polska chce sporządzić umowę porządnie, więc bierze pod uwagę agentów depozytu z całej europy. Firma na początku zwraca się do potentatów rynku z UK, którzy nie chcą zmienić umowy o depozyt, by pasowała do polskich realiów. Prawo angielskie to nie prawo polskie. Słyszą również od firm zachodnioeuropejskich, że ich umowy o depozyt są bardzo dobre, bo są używane przez kilku klientów i nie biorą pod uwagę zmian umów. Firma zaczyna swoje poszukiwanie na rynku polskim. Po analizie ofert dostaje również ofertę od Axteon. Firma, która poszukiwała właściwego rozwiązania przez pół roku, angażując zarząd i dział prawny sfrustrowany brakiem pasującej ofertu podpisuje umowę dwustronną o depozyt wraz z weryfikacją na poziomie 2 z Axteon. Axteon zostaje pozytywnie zweryfikowany przez firmę amerykańską jako solidny agent depozytu. W ciągu dwóch tygodni cały proces zostaje zakończony, ku uciesze obu stron.
Jeden z największych banków europejskich
Bank zaniepokojony informacjami z rynku na temat jednego w czołowych dostawców systemów komputerowych decyduje się na kupno kodów źródłowych. Powstaje pytanie jak takie kody źródłowe wraz z dokumentacją mają być bankowi przekazywane, jak zweryfikowane i gdzie przechowywane. Usługi te kompleksowo oferowane są przez Axteon.
Globalna firma farmaceutyczna
Firma farmaceutyczna uruchomia produkcje szczepionek. Maszyny używane w procesie napełniania, zamykania szczepionek sterowane są przez sterowniki, które posiadają kod maszynowy. Po analizie ryzyka okazuje się, że kod posiada tylko i wyłącznie producent urządzeń, firma farmacetyczna chociaż jest właścicielem urządzeń nie ma dostępu do kodu tych urządzeń i w tym przypadku nie może odczytać pewnych ustawień maszyn. Firma decyduje się na depozyt kodu źródłowego, gdyż w przypadku kłopotów z producentem maszyn produkcja jest zagrożona, co może spowodować trudne do oszacowania koszty. To ciekawy przypadek wdrożenia depozytu kodu źródłowego maszynowego systemu sterowania.
Firma oferująca oprogramowanie na zamówienie
Firma oferujące dedykowane oprogramowanie rozwijane w Ruby zdobywa duże zlecenie na system dedykowany dla dużej firmy z kapitałem zagranicznym w Warszawie. Firma zamawiająca, pomimo że wykonała wnikliwą ocenę firmy programistycznej, w dalszym ciągu chce wyeliminować ryzyko związane z upadłością, niewypłacalnością lub brakiem należytego serwisu zgodnie z umową SLA (umowa serwisowa). Firma zamawia również analizę jakości kodu źródłowego, przed złożeniem kodu w depozycie.
Firma organizująca eventy w Polsce
Firma eventowa organizuje przestiżowe wydarzenia międzynarodowe w branży medycznej. Wszystko musi być przygotowane na wysokim poziomie, gdyż klient z branży stomatologicznej jest bardzo wymagający. Firma eventowa musi dodać do swojej strony internetowej specyficzny system rezerwacyjny z powiązaniem płatności. Tylko jeden z systemów rezerwacji dostępny na rynku spełnia wymagania firmy eventowej, tyle że jest to mała firma programistyczna, a firma eventowa nie może sobie pozwolić na błąd, stąd pomysł depozytu kodu źródłowego, co eliminuje wiele ryzyk związanych z systemem rezerwacyjnym i organizacją samego eventu.
Tagi:
depozyt kodu źródłowego kodu maszynowego systemu sterowania, wdrożenia depozytu kodu źródłowego, weryfikacja depozytu kodu źródłowego
Świadczymy usługi dla następujących branż:
Branży finansowej (Banki, Fintech, Insurtech, Instytucje finansowe)
W roku 2013 Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendacje D, w której rekomenduje usługi depozytu IT, w tym depozytu kodu źródłowego w celu minimalizacji zagrożeń w pionach IT w przypadku zawierania umów z zewnętrznymi dostawcami usług (punkt 10.8 Rekomendacji 10).
Firm wytwarzających oprogramowanie
Firmy z branży IT, które chciałyby podnieść jakość i prestiż oferowanych usług poprzez oferowanie usługi depozytu w obszarze IT (depozyt kody źródłowego, depozyt klucza licencyjnego, depozyt danych, depozyt chmury, depozyt technologii itd). Umowy depozytu zwiększają szanse małych firm zajmujących się rozwojem oprogramowania podczas startu w przetargach publicznych jak również w przetargach prowadzonych przez duże przedsiębiorstwa.
Kancelarie prawne
Kancelarie prawne bardzo często otrzymują zapytania od swoich klientów dotyczące depozytu kodu źródłowego jako załącznika do większej umowy IT. Jako, że depozyt IT to dosyć skomplikowany temat związany z IT i prawem informatycznym, kancelarie prawne często współpracują przy zagadanieniach związanych z depozytem IT z Axteon sp z o.o. jako poddostawcą cześci umowy dotyczącej depozytu IT jak również stroną zajmującą się techniczną weryfikacją depozytu.
Często występuje również współpraca w postaci konsultingu dotyczącego depozytu IT (depozyt kodu źródłowego, depozyt SaaS i Cloud, depozyt danych i technologii).
Kancelarie notarialne – depozyt notarialny to nie depozyt kodu źródłowego
Kancelarie notarialne w depozycie notarialnym mogą przechowywać wyłącznie pieniądze (w walucie polskiej lub obcej) lub papiery wartościowe. Przedmiotem depozytu notarialnego mogą być jednak tylko papiery wartościowe mające „formę dokumentu”. Papiery wartościowe zdematerializowane nie mogą być przedmiotem depozytu notarialnego. Instytucję depozytu notarialnego określa ustawa z dnia z dnia 14 lutego 1991 roku – Prawo o notariacie, z art. 108.
Depozyt kodu źródłowego nie może być więc depozytem notarialnym. W tym przypadku z pomocą przychodzi Axteon, świadczący profesjonalne usługi depozytu kodu źródłowego, depozytu SaaS, danych i technologii jako substytut depozytu notarialnego dla pieniędzy i papierów wartościowych. Co więcej Axteon oferuje usługi weryfikacji techniczej depozytu na 4 poziomach.
Instytucji państwowych
Wymóg depozytu kodu pojawia się w specyfikacjach istotnych warunków zamówień publicznych jak również we wzorach umów, a jego koszty ponoszone są bezpośrednio przez wykonawców.
Trzeba nadmienieć również rekomendację Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 2009 r., dotyczącą udzielania zamówień publicznych na systemy informatyczne, w których zaleca się uzyskanie praw do kodów źródłowych i technologicznych rozwiązań w stosunku do nowo tworzonych systemów informatycznych. Zamawiający powinien zobowiązać wykonawcę w umowie do wydania kodów źródłowych oraz pełnej dokumentacji technicznej systemu, najlepiej z chwilą odbioru przez zamawiającego system. Zalecenie te powstały w związku z narastającym zjawiskiem "uzależniania" się zamawiającego od pierwotnego wykonawcy systemu lub producenta oprogramowania gotowego.
Branży farmaceutycznej
Firmy farmaceutyczne podlegające normą GxP zobligowane są do posiadania umowy SLA. Jako, że SLA ubejmuje tylko usługi serwisowe bardzo często zawierane są również dodatkowe umowy depozytu.
StartUp
Start-up technologiczne łatwiej znajdują inwestorów, gdy mogą zabezpieczyć inwestycje inwestora poprzez zawarcie umowy o depozyt IT (depozyt kody źródłowego, depozyt danych, depozyt technologii itd). Inwestor ma wówczas absolutną pewność, że w przypadku bankructwa startupu, nie straci również wytworzonego przez StartUp produktu.
Klienci Start-up poprzez depozyt IT nabierają pewności, że będą mogli kontynuować użytkowanie produktu nawet w przypadku bankructwa StartUp`u.
Firm z ISO 22301, ISO 9001:2015 - Ciągłość Działania Biznesu/ Planowanie Awaryjne
Umowy depozytu IT (depozyt kody źródłowego, depozyt klucza licencyjnego, depozyt danych, depozyt chmury, depozyt technologii itd) mogą być przydatne jako składowe planów firm dotyczących Ciągłość Działania Biznesu i Planów Awaryjnych (ang. business continuity / contingency planning)
Tagi:
depozyt notarialny, depozyt kodu źródłowego, depozyt kodu źródłowego a rekomendacja D KNF